Česká centra Ministerstva zahraničních věcí letos po celém světě připomenou 700. výročí narození Karla IV. a nedožité osmdesátiny Václava Havla. Tematické putovní výstavy se ovšem nejdříve představí v Praze. Expozice o slavném panovníkovi Císař na čtyřech trůnech ve dnech 20. až 30. dubna, reminiscence Václav Havel / Politika a svědomí od 21. 4. do 7. 5.
Výstavy s volným vstupem najdete v Českém centru Praha v Rytířské ulici 31 v Praze 1 od pondělí do pátku mezi 11. a 18. hodinou, v sobotu od 11 do 17 hodin.
Kapitoly o Karlu IV.
Rok 2016 se nese v duchu Karla IV., od jehož narození uplyne 14. května 700 let. Česká centra v zahraničí připravila široké spektrum aktivit. Díky spolupráci s Národní galerií v Praze a Karlovou univerzitou vznikla výstava tematických panelů nazvaná Císař na čtyřech trůnech s podtitulem Životní pouť Karla IV. ve 14 zastaveních. Nedílnou součástí je pět odlitků soch z triforia katedrály sv. Víta. Patinovaná sádrová díla zobrazují panovníka a jeho čtyři manželky.
Jednotlivé panely představují Karla IV. z několika úhlů pohledu: antropologické průzkumy údajné podoby, rodinná politika jeho předků, dobové dokumenty, ohlasy na jeho vládu v pozdějších staletích. Nabízí se tak relativně ucelený přehled o vzestupu Lucemburků v Evropě, a to v několika jazykových mutacích. Česká verze bude zpřístupněna 20. – 30. dubna 2016 v Českém centru Praha a výstavu zahájí ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
S dalším uvedením výstavy se počítá v New Yorku, Washingtonu, Los Angeles, Madridu, Miláně, Pise, Norimberku, Paříži, Sankt Petěrburgu, Moskvě, Nižním Novgorodu, Tokiu, Soulu, na několika místech v Polsku, Belgii a na Slovensku.
Politika a svědomí Václava Havla
Výstavou o Václavu Havlovi (5. 10. 1936 – 18. 12. 2011) se organizátoři rozhodli připomenout nedožité osmdesátiny významného disidenta, politika, dramatika a spisovatele. Za působivým grafickým zpracováním šestadvaceti panelů stojí Ústav pro studium totalitních režimů. Na realizaci se podílí také Knihovna Václava Havla.
Koncepce vychází z Havlových myšlenek obsažených v jeho známých textech. Některé z Havlových citátů jsou v současné době až mrazivě aktuální. Česká centra v zahraničí připravila doprovodný program divadelních představení, filmových projekcí, přednášek historiků, besed s pamětníky. Díky spolupráci se zastupitelskými úřady se o Václavu Havlovi bude hovořit nejen v metropolích a regionech působnosti Českých center, ale i ve vzdálenějších destinacích.
„Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Výstava se vlastně poskládala tak trochu sama, při znalosti Havlových textů člověk snadno ví, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla důležitá také jistá dávka odvahy. Leckteré pozapomenuté Havlovy myšlenky, když se postaví do současného světla, promluví překvapivě silně. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál.“ komentuje expozici Jan Hron, autor koncepce a kurátor výstavy.
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní projekty a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce tato instituce organizovala více než 2300 akcí, které navštívilo téměř 2 500 000 návštěvníků.
Zdroj, úvodní foto: czechcentres.cz, wikimedia.org
(zmk)
|